ترجمه‎های کامران بزرگزاد

کتابهای ریاضی

آخرین قضیه فِرما

تالیف سایمون سینگ

سال انتشار چاپ دهم نسخه انگلیسی: 2015
سال انتشار ترجمه فارسی: 1397
تعداد صفحات: 350 صفحه
اندازه کتاب: 21x15 سانت
خرید نسخه پی‌دی‌اف : قیمت 12 هزار تومان

این کتاب درباره آخرین قضیه فِرما است، یعنی همان معمایی که برای مدتی بیش از سه صده بزرگترین اذهان بشر را به خودش مشغول کرده بود. کتاب روند تاریخی این قضیه را از قرن ششم قبل از میلاد تا اواخر قرن بیستم دنبال می‌کند. سطح کتاب مقدماتی است و مطالعه آن جز ریاضیات دبیرستانی هیچ پیش‌نیاز دیگری ندارد. حتی اگر خواننده کتاب از حوزه‌های دیگری مثل علوم انسانی نیز آمده باشد، و مطالب فنی مطرح شده را بطور کامل درک نکند، در عوض مطالب تاریخی مطرح شده در آن فراوان است.
نمونه‌ای از بخش‌های کتاب
آخرین قضیه فِرما: ترجمه کامران بزرگزاد ایمانی

مقدمه‌ای بر رمزنگاری و مبانی ریاضی آن

تالیف جاشوا هولدن

سال انتشار: 2017
تعداد صفحات: 450 صفحه
اندازه کتاب: 21x15 سانت
خرید نسخه پی‌دی‌اف : قیمت 14 هزار تومان

نام اصلی کتاب ”The mathematics of secrets“ یا ”ریاضیات اسرّار“ است. کتاب در رده مقدماتی طبقه بندی می‌شود و دانشجویان رشته‌های کامپیوتر، ریاضیات، الکترونیک و مخابرات، و کلاً علاقمندان این حوزه می‌توانند از آن استفاده کنند. قسمت قابل ملاحظه‌ای از این کتاب شامل تاریخ رمزنگاری است، که سیر تاریخی این علم را از عهد یونان باستان تا به امروز، که در عصر پسا-کوانتومی بسر می‌بریم، مرور می‌کند. کتاب کار خودش را با ساده‌ترین و قدیمی‌ترین نوع رمزنگاری، که رمزنگاری‌ جانشینی نامیده می‌شود، شروع کرده و در فصول آخر جدیدترین تکنیک‌های رمزنگاری نوین، که شامل رمزنگاری منحنی بیضوی و رمزنگاری‌های کوانتوم-پایه است، را نیز توضیح می‌دهد.
نمونه‌ای از بخش‌های کتاب
مقدمه‌ای بر رمزنگاری و مبانی ریاضی آن: ترجمه کامران بزرگزاد ایمانی مقدمه‌ای بر رمزنگاری و مبانی ریاضی آن: ترجمه کامران بزرگزاد ایمانی

جهان شگفت انگیز اعداد

نوشته یان استوارت

سال انتشار: 2016
تعداد صفحات: 450 صفحه
اندازه کتاب: 21x15 سانت
خرید نسخه پی‌دی‌اف : قیمت 12 هزار تومان

مانند دیگر کتابهای عمومی استوارت، او در این کتاب نیز تلاش می‌کند بسیاری از مفاهیم ریاضی را به زبان ساده بیان کند، و اینبار برای اینکار از اعداد کمک می‌گیرد. نام کتاب حاضر ”جهان شگفت‌انگیز اعداد“ است، ولی اینجا اعداد فقط بهانه‌ای هستند که به مفاهیمی بپردازد که در پشت این اعداد قرار دارند.
نمونه‌ای از بخش‌های کتاب
جهان شگفت انگیز اعداد، نوشته یان استوارت: ترجمه کامران بزرگزاد ایمانی جهان شگفت انگیز اعداد، نوشته یان استوارت: ترجمه کامران بزرگزاد ایمانی

چرا زیبایی واقعیت است؟
مروری بر تاریخ تقارن در ریاضیات
نوشته ینوشته یان استوارت

سال انتشار: 2012
تعداد صفحات: 500 صفحه
اندازه کتاب: 21x15 سانت
خرید نسخه پی‌دی‌اف : قیمت 9 هزار تومان

چرا زیبایی واقعیت است؟” از جمله کتابهای استوارت است که درباره تقارن در ریاضیات نوشته شده و بخوبی سیر تکامل این مبحث را از 4000 سال قبل تاکنون تشریح می‌کند. دراین کتاب تقارن و تجسم ریاضی آن در نظریه گروه‌ها، به شیوه‌ای ساده و با پرهیز از بکارگیری عبارات ریاضی پیچیده، با ذکر نمونه‌های تاریخی، هم در حوزه ریاضی وهم در حوزه فیزیک نوین، توضیح داده می‌شود.
ورود به صفحه کتاب

چرا زیبای واقعیت است، پشت چرا زیبای واقعیت است، جلو